Kinek és hogy érdemes belevágni a légzőkészülékes merülésbe?
Noha itt-ott lehet találni rövidebb „fejtágítókat”, évről évre felmerül a kérdés a teljesen kezdők részéről, hova menjenek búvárkodást tanulni? Időnként a búváros csoportokban megosztanak egy hirdetést, véleményt kérnek oktatókról, iskolákról. Ez az a téma, amit érdemes körüljárni.
Először arra szeretnék kitérni, mennyire nem lehet felelősen pusztán egyetlen hirdetés, ajánlat alapján eldönteni, hogy egy búvártanfolyam színvonalas és jó lesz-e.
Évek óta elég alaposan benne vagyok a magyar búvárkodás világában, és ennek ellenére sem mondhatom, hogy tévedhetetlen szakértő vagyok. Van több száz, búvároktató minősítéssel rendelkező hivatásos, nem ismerhet mindenki mindenkit. A búváriskolák is átalakulnak, tulajdonost váltanak, netán szerződtetnek új oktatókat, tehát az, hogy pár éve egy iskolában találkozott valaki egy szimpatikus oktatóval, nem garancia arra, hogy ő most is ott dolgozik.
A történetnek van még egy fontos, általános jellemzője. A búvárkodás ma Magyarországon egyáltalán nem valami tuti üzlet, itt nem sokmilliós forgalmakról szól a történet. Aki eljut oda, hogy búvároktató legyen, túlnyomó részben nagyon szeret merülni. A hivatásos tanfolyam kihívás számukra, van, aki aztán külföldön vállal munkát, de aki itthon marad, azok számára ez igen gyakran csak kedvtelés. Nem az a cél, hogy nagy pénzt szakítsanak, hanem az, hogy a kezdőket megtanítsák biztonságosan merülni, és -ami legalább ilyen fontos!- a búvárkodást élvezni.
Egyszerűen a búvártanfolyamok árában nincs akkora szórás, hogy ennek kellene a döntő tényezőnek lenni.
A szuperolcsónak hirdetett lehetőségek egy részében jellemzően nincs benne minden költség. Ha összeadjuk az elejétől a végéig az egészet, hasonló nagyságrendekkel fogunk találkozni, nagyjából 90-140 ezer forintos összegre számíthatunk. Az én személyes véleményem az, hogy bárhol akarja valaki elkezdeni a tanfolyamot, simán kérjen az elején egy összegzést, mire számíthat, aztán dönthet. (A jó iskola több kalkulációt is készít, hiszen egyénfüggő, nem kell-e valakinek több uszodai gyakorlás, van árkülönbség az itthoni és külföldi vizsga árában is, stb.)
A személyes szimpátia sokkal fontosabb. Nyugodtan be lehet jelentkezni Facebook-csoportokba is, ha valaki tanácstalan, kérdezősködhet, valószínűleg kap pár korrekt ajánlatot. Egy találkozó vagy egy telefonos egyeztetés sokat segít, mert akiről úgy érezzük, rábíznánk magunkat a víz alatt, azt érdemes oktatóként választani. Meglehet, kicsivel drágább vagy olcsóbb mint más, de ez nem számít- itt egyrészt a biztonságunkról, másrészt az élményszerzésről van szó.
Az nem döntő tényező, milyen rendszerben oktat adott búvároktató vagy búváriskola.
A képzettségi szintek átjárhatóak, a kezdő tanfolyamok tananyaga rendszertől függetlenül roppant hasonló. Az tehát nem annyira lényeges, PADI, NAUI, SSI, UEF, SDI vagy más betűk szerepelnek a kártyádon. Az fontosabb, van-e jó magyar nyelvű tananyag, netán online is hozzáférhető az elmélet?
Mit is tartalmaz egy búvártanfolyam? Van először is egy kevés elmélet, amit már fentebb emlegettem. Ezt lehet személyesen vagy online végezni. A tananyag egyáltalán nem nehéz, néhány alkalmat, összességében pár órát kell rászánnod, és megérted az alapokat. Az oktató pedig bármiben tud neked segíteni, ha kérdésed lenne. Ne legyél felületes, ez igenis fontos, ha biztonságban akarsz búvárkodni.
Utána pedig jöhet maga a merülés! Először védett vízben (ez nálunk értelemszerűen egy medencét jelent, de máshol akár nagyon sekély tengeri rész is szóba jöhet helyszínként) kell gyakorolni. Pár fontos alap feladat van, ha azok jól mennek, akkor jöhet az igazihoz már nagyon hasonló merülés. Ha külföldön végzed, akár Horvátországban tanulsz búvárkodni, akkor ez tengerben történik, ha itthon, egy édesvizes tóban. Ez a rész is 2-3 nap alatt megvan.
Nálunk nagy csodák nincsenek. Pontosan ismerem a hazai búvárkodási lehetőségeket, tudom, mit nyújtanak a tavak a kezdőknek. Meg lehet bennük tanulni búvárkodni?
Természetesen igen, de egészen nyugodtan meg lehet hallgatni a búvároktató ajánlatát, ha adriai vagy más tengeri tanfolyamot kínál.
Remek búvárbázisok vannak szerte a világon, ahol szuper körülmények között lehet tanulni. Ez is drágíthat egy képzést, viszont ne feledjük, búvártanfolyamot egyszer kell végezni az életben, a kártyát többé nem kell megújítani. Akkor miért ne tanuljunk olyan helyen, ami eleve jobban vonz?
Érdemes tehát tájékozódni, személyesen iskolákat felkeresni, oktatókkal beszélgetni.
Bárki bármit mond, elsőre felesleges megvenni minden búvárfelszerelést, ráadásul jó drágán.
Ez majd ráér akkor, ha a búvárkodás tényleg életforma lesz. Olyan iskola nincs, ahol a tanfolyam árában a felszerelés nincs benne. (Legalábbis én nem ismerek- ha valakit olyan oktatóval hoz össze a sors, aki semmit nem tud adni, akkor én inkább keresnék másikat.) Az alapfelszerelés, mint a búvármaszk persze kivétel, azt be lehet szerezni a tanfolyam elején is.
Lehet lassabban haladni a tanfolyammal, például tavasszal, nyugodt tempóban elkezdeni az elméleti órákat, majd az úszómedencés gyakorlásokat, ahol lesz idő plusz alkalmakra is- ha szükségesek. Kora nyáron pedig készen állhat a jelölt arra, hogy igazi nyílt vízben merüljön, vizsgázzon. A másik megoldás az, hogy pár nap alatt az elejétől a végéig megcsinál mindent. Akiben van akarat, jó az oktatója (és nem merül fel valami váratlan akadály), annak ennyi elég is lehet.
A fentiek persze mind szépek, de van még egy fontos dolog, talán a legfontosabb. Legyen meg a valódi szándék! Ne azért merüljön valaki, mert odarángatja a párja, hanem azért, mert érdekli a víz alatti világ. Aki búvárkodni akar, érezze magát jól a vízben, legyen kíváncsi az élővilágra, a roncsokra.
Ez hobbi, kikapcsolódás, élményszerzés- és annál azért drágább, hogy valaki csak kényszerből, unszolásra, kínlódva csinálja.
Ha megvan az indíttatás, akkor nem számít a pénz, nem számítanak a leküzdendő nehézségek, hamarosan élvezni tudja még a kezdő is a búvárkodást.
Egyszerűen csak meg kell találni ezt a tanfolyamot, ahol segítenek elérni ezt a célt. Állítom, sokkal több a korrekt, képzett oktató, mint az olyan, akitől menekülni kell. Természetesen mindenkinek más a stílusa, ki katonásabb, kinek fontosabb a könnyed hangulat, de mindegyik módszer eredményes lehet. Találd meg azt, aki szimpatikus neked, és egy új világ nyílik meg előtted.